KARAWANING • VANLIFE • PRZYCZEPA KEMPINGOWA • CAMPERVAN

Hcamp.pl

MONTAŻ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Panele Słoneczne w Przyczepie Kempingowej i Kamperze

W maju skompletowaliśmy wszelkie niezbędne elementy do zamontowania paneli słonecznych, aby uniezależnić się energetycznie i móc mieszkać na dłużej w przyczepie. Niestety pomimo zamówienia samych paneli z Czech, wysłane zostały one z Hiszpanii i zamiast 3 dni, wysyłka trwała 24 dni…

W ramach rekompensaty otrzymaliśmy zwrot 30% ceny i zamiast 600zł zapłaciliśmy 400zł za dwa panele. Miły gest, ale zamiast w maju, panele zamontowaliśmy dopiero w czerwcu, ponieważ wszystko mocno odsunęło się w czasie z powodu braku wysyłki na czas.

Kupiliśmy panele półelastyczne, dwie sztuki po 100W. Wybraliśmy do nich kontroler MMPT 30A, AZO.

Łączny koszt zabawy z panelami wyniósł nas 1400zł. Szczegółowo koszty przedstawiały się następująco:

– Panele Słoneczne Półelastyczne 100W (2 szt.)– 407,00 zł (Cena regularna 597zł, obniżyli nam cenę ze względu na wysyłkę z Hiszpanii, a nie z Czech, jak było podane w aukcji)

– Kontroler AZO MMPT 30A – 449,00 zł

– Zestaw Sikaflex (Aktywator, Primer, Sikaflex 252, Gąbka ścierna, Gąbka do primera)– 109,00 zł

– Sika 710 – 17,90 zł

– Sikaflex 252 – 51,50 zł

– Taśma Szara – 9,50 zł

– Elementy Montażowe – 43,00 zł

– Konektory – 12,00 zł

– Końcówki przewodów elektrycznych – 12,00 zł

– Końcówki do akumulatora -7,50 zł

– Obudowa 2-modułowa – 6,20 zł

– Obudowa 4-modułowa (2 szt.) – 15,00 zł

– Kabel 16mm (8m.) – 51,00 zł

– Kabel 16mm (8m.) – 65,00 zł

– Kabel Solarny (20m.) (ZUŻYLIŚMY TYLKO 10m.) – 80,00 zł

– Peszel – 8,00 zł

– Pianka Montażowa– 12,00 zł

– Uchwyty do opasek – 6,00 zł

– Wkręty – 2,00 zł

– Uchwty UP22 (25szt.) – 7,00 zł

KARAWANING POLSKA

Jak zamontować panele fotowoltaiczne, półelastyczne w kamperze lub przyczepie kempingowej?

Panele fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem dla miłośników podróży kamperem lub przyczepą kempingową, którzy chcą podróżować niezależnie od gniazdka elektrycznego. Montaż paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza półelastycznych, może być stosunkowo prosty, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonania. W tym poście podzielimy się z Wami wrażeniami jak krok po kroku my zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne w naszej przyczepie kempingowej.

Krok 1: Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, ale dla kamperów i przyczep kempingowych zazwyczaj najlepszym wyborem są panele półelastyczne. Są one lekkie, cienkie i elastyczne, co ułatwia ich montaż na łukach dachu pojazdu. Wiele osób wybiera również sztywne panele, my zdecydowaliśmy się na półelastyczne.

Krok 2: Określenie miejsca montażu

Przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie określić miejsce, gdzie panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane. Najlepszym miejscem jest płaski obszar na dachu kampera lub przyczepy kempingowej, który będzie otrzymywał maksymalne nasłonecznienie przez większość dnia. Tu każdy z Wam sam musi zdecydować, w którym miejscu je umieści, ważne aby powierzchnia była płaska i równa, ponieważ musimy je przykleić.

UWAGA: Pamiętaj, żeby zachować ostrożność podczas montażu, aby uniknąć uszkodzeń pojazdu i paneli.

Krok 3: Przygotowanie powierzchni montażowej

Następnie należy przygotować powierzchnię, na której będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Upewnij się, że powierzchnia jest czysta (dobrze odtłuszczona), sucha i gładka.

Krok 4: Montaż paneli fotowoltaicznych

Na pierwszym etapie przygotowujemy dach:

• W pierwszej kolejności za pomocą ołówka zaznaczyliśmy miejsce docelowe przyklejenia paneli.

• Następnie umyliśmy dach płynem do naczyń, aby jak najlepiej ją odtłuścić.

• Kolejno wykorzystując specjalną gąbkę ścierną zmatowiliśmy powierzchnię.

• Zmatowiliśmy całość benzyną ekstrakcyjną, aby usunąć pył i odtłuścić finalnie całość.

• Następnie zabezpieczyliśmy szarą taśmą powierzchnię dookoła miejsca klejenia, aby nie pobrudzić pozostałej części dachu.

• Później nakładamy aktywator (buteleczka z pomarańczową nakrętką).

Na drugim etapie przygotowujmy panele:

• Przemywamy panele płynem do naczyń.

• Następnie lekko matowimy, odtłuszczamy, nakładamy podkład z pomarańczową nakrętką, a na końcu czarny aktywator.

Wracamy na dach:

• Nakładamy czarny aktywator, my użyliśmy gąbeczkę dołączona do zestawu. Producent zaleca, aby robić to jednolitymi, pociągniętymi ruchami, nie odrywając gąbeczki od powierzchni.

Przeskakujemy teraz na brzeg przyczepy i montujemy przelotkę; wiercimy dziurę, przymierzamy przelotkę, również oklejamy taśmą, aby nie wybrudzić niepotrzebnie brzegów. Po raz trzeci powtarzamy te same czynności, tj. umyć, zmatowić, odtłuścić, nałożyć podkład z pomarańczową nakrętką, a na końcu czarny aktywator.

Przechodzimy do nakładania kleju. Polecamy dość dużą warstwę, mocno dociskamy i obciążamy czymś- my wybraliśmy kostkę brukową, ale można wykorzystać kilka starych cegieł.

Wracamy do przelotki, gdy aktywator się już uaktywnił, wpuszczamy kable w peszel, dookoła uszczelnialiśmy silikonem- ważne, aby był to silikon do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.

Nakładamy czarny aktywator na dach a na przelotkę klej. Przyklejamy ją do dachu.

Wracamy do paneli i my w tym momencie odklejamy szarą taśmę zabezpieczającą, ponieważ zdecydowaliśmy się pozostawić panele na dłużej, aby to dobrze wyschło, a nie chcieliśmy aby ta taśma się zwulkanizowała.

Do paneli powróciliśmy po 3 dniach. Klej ściągnął idealnie. Wszystko bardzo dobrze się trzyma

 

Krok 5: Połączenie paneli fotowoltaicznych

Po przyklejeniu paneli, należy połączyć je za pomocą odpowiednich kabli i złączy, dodać bezpieczniki i poprowadzić ogólnie całą elektrykę. Upewnij się, że połączenia są solidne i nie ma luzów.

Krok 6: Testowanie i konserwacja

Regularnie sprawdzaj stan paneli i przeprowadzaj konserwację, aby zapewnić ich optymalną wydajność przez cały czas podróży. Pamiętaj, że trzeba je co jakiś czas umyć, aby poziom ładowania był maksymalny.

Montaż paneli fotowoltaicznych półelastycznych w kamperze lub przyczepie kempingowej może być doskonałym sposobem na zwiększenie niezależności od energii elektrycznej i cieszenie się podróżami bez konieczności ciągłego szukania prądu. 

Video z montażu możesz obejrzeć na naszym kanale: